Decyzja
W życiu może zdarzyć się sytuacja, w której wykonywany już od jakiegoś czasu zawód przestanie być satysfakcjonujący lub też nie będzie się wiązał z zadowalającymi zarobkami. W rzeczonym przypadku niezbędnym może okazać się przebranżowienie, a więc zmiana obszaru zatrudnienia na całkowicie inny. Ze swojej strony możemy zarekomendować branżę informatyczną, a przede wszystkim – programowanie, jako że wiąże się ono z możliwością uzyskania godnego wynagrodzenia przy jednoczesnym niewielkim zaangażowaniu. Niekiedy bowiem wystarczy jedynie skuteczny nadzór nad bazami danych bądź też analiza zgodności aplikacji z określonymi przez firmę standardami, by zarobić o wiele więcej niż byliśmy w stanie na poprzednim stanowisku. Jak jednak zmienić branżę na programistyczną?
Obszar
Przede wszystkim wybrać powinniśmy obszar zainteresowań lub też dziedzinę, w której czujemy się najlepiej. Dzięki temu nie będziemy musieli poznawać całkowicie nowego obszaru życia, a jedynie będziemy mogli nieco podszlifować posiadane już umiejętności, by stać się konkurencyjnymi na rynku pracy. Najpopularniejszymi obecnie pozycjami są te związane z opracowywaniem aplikacji, między innymi – Junior Java Developer. Od osoby takiej wymaga się znajomości języków Java, Spring i SQL, jednakże zaznajomienie z GIT oraz REST może okazać się dodatkowym plusem. Wiele firm potrzebuje także tak zwanych .NET Developerów, którzy mogą pochwalić się ponadprzeciętną znajomością języków C#, MsSQL oraz umiejętnością efektywnej pracy w środowisku Entity.
Coraz większą popularnością cieszy się również projektowanie responsywnych stron internetowych oraz aplikacji mobilnych, więc istnieje szansa, że to właśnie na tych polach będziemy mogli stawiać swoje pierwsze kroki jako programiści. Aby jednakże móc ubiegać się o zatrudnienie w firmie zlecającej tego typu projekty, konieczne jest odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie praktyczne. Aby je zdobyć, na naukę oraz udział w kursach poświęcić będziemy musieli od 12 do nawet 18 miesięcy – dopiero taki okres pozwoli nam zrozumieć podstawy rządzące branżą, jak również nauczyć się choćby pobieżnie kilku najpopularniejszych języków programowania, bez których znajomości nie będziemy w stanie skutecznie wykonywać powierzonych nam zadań.
Źródła
Korzystać możemy tak ze źródeł sformalizowanych, a więc kursów na uczelniach oraz sesji treningowych i szkoleń organizowanych przez uprawnione do prowadzenia tego typu działalności organizacje, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by swą wiedzę poszerzać także w wolnym czasie. Można do tego celu wykorzystać magazyny branżowe, blogi i fora poświęcone tematyce programowania, jak również – oglądać rozliczne dostępne w Internecie filmy instruktażowe, dzięki którym znacznie łatwiej będzie nam się przebranżowić oraz w sposób bezproblemowy zacząć świadczyć usługi programistyczne. Co równie istotne, wiele materiałów edukacyjnych dostępnych jest całkowicie za darmo, więc będziemy musieli tylko i wyłącznie poświecić swój czas, aby zdobyć wiedzę, która może się nam okazać niezwykle przydatna w ujęciu długoterminowym.
Nasz artykuł w sposób dość dobitny pokazuje, że przebranżowienie nie musi być wcale przeżyciem traumatycznym. Wręcz przeciwnie, może to być początek całkowicie nowej przygody, która da nam możliwości rozpostarcia zawodowych skrzydeł i otwarcia się na całkowicie nowe doznania, których to z pewnością nie zapewniłoby nam nasze wcześniejsze stanowisko pracy. Wystarczy jedynie odrobina determinacji, wiedzy oraz doświadczenia, by w sposób bezproblemowy rozpocząć całkowicie nowy etap w swoim życiu!
Już teraz sprawdź jaka praca Cię czeka i ile możesz zarobić na https://cleveran.com
Więcej artykułów na https://wiecej.cleveran.com