Jak przejść z poziomu Mid na Senior?

W jednym z wpisów, które pojawiły się na łamach naszego portalu opisywaliśmy jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się awans z Juniora, a więc najmniej doświadczonego programisty, na Mida, czyli osobę mogącą pochwalić się większym zaawansowaniem w branży. Niemniej jednak, warto zdać sobie sprawę, iż uzyskanie takiej pozycji wcale nie oznacza końca możliwości rozwoju zawodowego. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że wraz ze stażem pracy oraz gromadzonym doświadczeniem będziemy w stanie wspiąć się po drabinie kariery jeszcze wyżej, a mianowicie – uzyskać w firmie, w której zostaliśmy zatrudnieni jakiś czas temu tytuł Seniora.

Aktywność
Aby móc sobie na niego zasłużyć, powinniśmy w jednym zakładzie pracy lub siedzibie organizacji przepracować ponad pięć lat. Oczywiście nie jest to jedyny wymóg jaki należy spełnić, aby móc pochwalić się tym prestiżowym tytułem. Konieczne jest aktywne uczestniczenie w życiu firmy, regularne wykonywanie powierzonych zadań w ramach realizowanych projektów, jak również dbanie o nieprzerwane aktualizowanie stanu swojej wiedzy z zakresu w którym się specjalizujemy poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach i sesjach treningowych. Dopiero wtedy pracodawca uznać nas może za osobę nie tylko zaufaną, ale także poważnie myślącą o swojej przyszłości w firmie, co z kolei może się nierozerwalnie wiązać z awansem. Jak informują w rozlicznych wywiadach przedstawiciele branży, jest to jak najbardziej gra warta świeczki, bowiem tytuł Seniora nieść może ze sobą zarobki wyższe od dwóch do nawet pięciu tysięcy złotych miesięcznie od tych, jakimi pochwalić się może Mid.

Zarobki
Oznacza to, że jeżeli wykonujemy swoje obowiązki sumiennie, generując tym samym dla firmy lub organizacji zadowalający dochód oraz unikając ponoszenia przezeń strat, liczyć możemy na wynagrodzenie oscylujące w ramach dwunastu lub nawet piętnastu tysięcy…a w przypadku korporacji międzynarodowych nawet wielokrotności podanej sumy. Co interesujące, dotarliśmy także do informacji, z których jasno wynika, że wiele przedsiębiorstw w Polsce pragnie promować jeszcze bardziej zatrudnionych w swoich szeregach programistów, oferując im jeszcze jeden możliwy szczebel awansu. Nosi on nazwę Expert i ubiegać się o niego można po zdobyciu stażu pracy przekraczającego osiem lat. Biorąc pod uwagę fakt, że odpowiednio zarządzania firma o doskonałej renomie może zaproponować nam ogromne możliwości rozwoju, musimy dość dobrze rozważyć, czy korzystniejszym będzie w naszym przypadku praca freelancera, a więc działalność na własny rachunek, czy też skorzystanie z oferty takiego przedsiębiorstwa. Kwestię tę pozostawiamy jednakże naszym czytelnikom do osobistej oceny, bowiem niektórzy z nich – szczególnie ci najbardziej doświadczeni, są w stanie osiągać opisywane powyżej zyski samodzielnie, w zaciszu własnych czterech ścian oraz na własnych warunkach. W ich przypadku awanse oraz wspinaczka po szczeblach kariery będzie czymś całkowicie niepotrzebnym.

Pozostali programiści, szczególnie ci początkujący, jak najbardziej rozważyć powinni zatrudnienie w oferującym duże możliwości rozwoju miejscu pracy, jako że umożliwi ono nabycie niezbędnych umiejętności, doświadczeń, a także nawiązanie kontaktów zawodowych, które mogą owocować jeszcze przez wiele kolejnych lat. W niektórych przypadkach mogą one nawet przekształcić się w przyjaźnie z prawdziwego zdarzenia, podtrzymywane do późnej starości. Oczywiście wzrost zarobków, który wiąże się z awansem jest także aspektem nie do pogardzenia, szczególnie jeżeli poważnie myślimy o rozwoju osobistym oraz zapewnieniu sobie możliwie jak najkorzystniejszych warunków dalszego życia.

Już teraz sprawdź jaka praca Cię czeka i ile możesz zarobić na https://cleveran.com
Więcej artykułów na https://wiecej.cleveran.com